Start » Altana

Altany drewniane, metalowe czy murowane?

22 stycznia 2010 0 Komentarzy

altany ogrodowe, do ogrodu

Altany metalowe i murowane

O ile w ogrodach najczęściej obecne są altany wykonane z drewna, o tyle na uwadze należy mieć to, że nie tylko z takich materiałów się je robi. Bardzo dekoracyjnie prezentują się dla przykładu altany metalowe – z tym zaznaczeniem, że w tym przypadku nie jest to miejsce do wypoczywania, a raczej do wyeksponowania urody niektórych gatunków roślin. Tego rodzaju altany raczej rzadko pojawiają się w sklepach ogrodniczych – nie cieszą się bowiem tak dużym powodzeniem, jak ich drewnie krewniaczki. Wykonywane są zazwyczaj na indywidualne zamówienie klientów – do tego celu używa się albo odpowiednio powyginanych prętów, albo kutej stali. W każdym bądź razie z takim zamówieniem należy się udać do zakładu świadczącego usługi w zakresie kowalstwa artystycznego. Niekiedy – chociaż jest to rzadkość – spotyka się też murowane altany. Tutaj jednak pomysł i jego wykonanie są szalenie istotne – w przeciwnym wypadku budowla zamiast dekorować, oszpeci ogród. Ponadto nadaje się ona wyłącznie do dużych ogrodów.

Altany z drewna

W praktyce zdecydowanie najczęściej spotykane są altany drewniane. Nie ma się co temu dziwić – drewno jest surowcem naturalnym, który prezentuje się bardzo atrakcyjnie i pasuje na dobrą sprawę do każdego ogrodu. Do budowy takich właśnie altan zazwyczaj używa się drewna pozyskiwanego z drzew iglastych – powód tego jest prosty, takowe jest bowiem najtańsze, poza tym lepszy jest do niego dostęp. Jeżeli ktoś posiada stosowne warunki oraz umiejętności, może z powodzeniem samodzielnie wykonać altanę. Jeżeli nie – bez najmniejszych przeszkód zaopatrzy się w gotową w dobrych sklepach bądź centrach ogrodniczych. Mają one postać gotowych elementów, które złożyć w całość trzeba już we własnym zakresie. Nie jest to jakaś skomplikowana specjalnie czynność. W przypadku budowli o mniejszych rozmiarach stanąć one mogą bezpośrednio na ziemi, jeżeli natomiast są większe, muszą zostać osadzone na fundamentowych stopach. Podłoga w altanie wykonana może być z równych materiałów, na przykład z kamienia lub drewna.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.