Start » Altana

Ażurowe zdobienia altan

8 maja 2010 0 Komentarzy

altany ogrodoweKiedy mowa jest o ogrodowych altanach, bardzo często można zetknąć się ze stwierdzeniem, że w sporej ilości przypadków są one ażurowe. Termin ażur posiada swoje korzenie w języku francuskim.

Jest to pewna odmiana zdobienia, która polega na tym, że w materiale, który ma spełniać dekoracyjne funkcje wycinane są otwory. Nadaje się im bardzo ładne kształty – wszystko tutaj zależy już od pomysłowości oraz uzdolnień samego twórcy. Takie otwory składają się na cały układ – dzięki temu powstaje naprawdę efektowna dekoracja. Ażur znajduje powszechne zastosowanie nie tylko w sztuce – a zwłaszcza w artystycznych tkaninach.

Wykorzystywany jest też w artystycznym rzemiośle oraz w architekturze – w szczególności w tej małej, do której właśnie zaliczane są altany. Taka kompozycja nadaje poszczególnym przedmiotom niewątpliwego uroku, a także sprawia wrażenie, iż są one lżejsze i delikatniejsze niż w rzeczywistości. Tego rodzaju tradycje zdobnicze cieszą się bardzo długimi tradycjami sięgającymi starożytności.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.