Start » Altana

Trejaże

14 stycznia 2010 0 Komentarzy

trejaż ogrodowyUrodę roślin eksponować można w ogrodzie na wiele sposobów – wszystko zależy od tego, o jakie dokładnie gatunki chodzi.

Rośliny pnące dla przykładu bardzo ładnie prezentują się w altankach skonstruowanych z trejaży. Wystarczy jedynie ustawić je w odpowiedni sposób i gotowe. Trejaż określany jest również mianem treliażu. Jest to ogrodowa budowla, na którą składają się ustawione w szeregu słupki. Na górze łączy je natomiast położona pionowo belka. Na belkach tych natomiast bardzo często montuje się dodatkowo jeszcze poprzeczki odznaczające się dość konkretną grubością – nie mniej jednak elementy te nie są w tej całej konstrukcji wymagane.

Konstrukcja trejażu jest bardzo prosta i bez problemu można wykonać go samemu. Wtedy satysfakcja rośnie podwójnie – nie dość, że po trejażu „wije się” nasza piękna roślina mamy świadomość, że trejaż jest naszą, całkowicie własnoręczną robotą. Jako surowiec zdecydowanie polecane jest drewno, proste w obróbce i bardzo przyjazne naszym roślinom. Wykonanie całości nie zajmie nam więcej niż dwa popołudnia.

Mimo, że trejaże robi się przede wszystkim z drewna, spotykane są również i takie wykonane z metalu albo niezwykle popularnego ostatnimi czasy bambusa. Odnośnie metalowych trejaży, sprawa jest dość dyskusyjna – owszem, ładnie wyglądają, ale rozgrzane wskutek działania promieni słonecznych mogą tylko roślinom zaszkodzić i nie będą dobrze się rozwijały.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.